Rusya ve Çin ABD’yi Saf Dışı Bıraktı

BUZULLARIN ERİMESİ YENİ TİCARET YOLU AÇTI

Arktik bölgesinde buzulların yüzde 40’ının erimesi , Rusya ve Çin arasında yeni bir ticaret yolu açılmasını sağladı. Rusya Urallar’dan elde ettiği ham petrolü bu yolla çok ucuz maliyet ile Çin’e ulaştırabilmesi dengeleri değiştirdi.

HIZLI TESLİMAT DÜŞÜK MALİYET

1979’dan beri buzul tabakasının yüzde 40’ını kaybeden Arktik bölgesinde açılan yeni suyolları, buradan yapılacak deniz taşımacılığının da hızla artmasına sebep oluyor. Geçen yıl Rusya’nın kuzeyinden taşınan başta petrol ve doğal gaz olmak üzere mal ve eşyaların miktarının 20 milyon tonu bulduğu belirtiliyor. Yine yeni suyolunun kullanılmasının daha düşük yakıt maliyeti ve daha hızlı teslimatı da beraberinde getireceği haberde bildiriliyor.

ABD’Yİ ARADAN ÇIKARDILAR

Arktik suyolunun kullanımı, aynı zamanda ABD donanması tarafından kontrol altında tutulan suyollarının da bypass edilmesi anlamına gelecek. Cebelitarık, Süveyş Kanalı, Kızıl Deniz, Babül Mendep ve Güney Çin Denizi gibi suyolları, küresel ticaret ve enerji piyasasını kontrol altında tutmayı hedefleyen ABD’nin savaş gemileri ve askeri üslerinin denetimde bulunuyor. Yeni rota sonucu daha önce, yine ABD kontrolündeki, Kanada’ya ait Kuzeybatı geçidinden (Northwestern Passage) sağlanan, Atlantik-Pasifik geçişine de alternatif ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir