M7 metrosu ne zaman açılacak, kaç gün ücretsiz olacak? M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey hangi duraklardan geçiyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB) yapılan açıklamaya göre, Kabataş Mecidiyeköy Mahmutbey metrosunun ilk etabı olan M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı, 28 Ekim Çarşamba günü saat 12.00’da seferlerine başlıyor.

Temeli 2014’te atılan ve 6 ilçeyi birbirine bağlayan hat, 18 kilometre uzunluğunda ve 15 istasyondan oluşuyor.

Toplam 80 trenle hizmet verecek hat, tek seferde 2 bin 160 yolcu taşıma kapasitesine sahip. 

MECİDİYEKÖY-MAHMUTBEY METROSU İLK 10 GÜN ÜCRETSİZ

Hastanede corona virüs tedavisi süren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, daha önce ilk 2 gün açıklanan ücretsiz hizmet süresini 10 güne çıkardığını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, tedavi gördüğü hastaneden bir video paylaşarak, yarın açılacak Mecidiyeköy – Mahmutbey Metrosu ile ilgili olarak İmamoğlu “28 Ekim Çarşamba günü saat 12.00’den itibaren 10 gün boyunca ücretsiz olarak hizmetinizde olacak. Hepinize sağlıklı günler dilerim” dedi.

İmamoğlu şunları söyledi, “Öncelikle hepinize sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Salgın sürecinde kendinizi sakınmaya özen gösterin. Bugün hastanedeki 4. günüm, her şey olumlu yönde gidiyor. Çok iyi hissediyorum. Tek üzüntüm sizlerden uzak kalmak.

28 Ekim Çarşamba günü öğlen saat 12.00 itibarıyla Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu İstanbulluların hizmetinde olacak. Arkadaşlarımız daha önce 2 günlük bir ücretsiz kullanım planlamışlardı. Düşündüm ve bu hattın 10 gün boyunca İstanbullulara ücretsiz kullandırılması gerektiğine karar verdim. Evet, bu hat alışkanlık yapsın diye 10 gün boyunca ücretsiz olacak. Hayırlı uğurlu olsun.”

DİĞER HATLARLA ENTEGRE

M7 Mecidiyeköy – Mahmutbey hattı, Mecidiyeköy istasyonunda Yenikapı-Hacıosman metrosu ve metrobüsle, Karadeniz Mahallesi istasyonunda Topkapı-Mescidi Selam tramvayıyla; Mahmutbey istasyonunda ise Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir metrosuyla entegre olacak. Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı tamamlandığında, Alibeyköy istasyonundan bu hatta aktarma yapmak mümkün olacak. Ayrıca İstanbul Havalimanı’na giden metro hattı tamamlandığında Kağıthane istasyonundan aktarma yaparak havalimanına ulaşılabilecek.

Mecidiyeköy Mahmutbey metrosunun açılmasıyla birlikte, İstanbul’daki metro hattı uzunluğu 172,25 kilometreye, toplu taşımadaki raylı sistem kullanım oranı ise yüzde 17,8’den yüzde 22,3’e yükselecek.

M7 METRO DURAKLARI

Mecidiyeköy Metro Durağı
Çağlayan Metro Durağı
Kağıthane Metro Durağı
Nurtepe Metro Durağı
Alibeyköy Metro Durağı
Yeşilpınar Metro Durağı
Veysel Karani Metro Durağı
Akşemsettin Metro Durağı
Kazım Karabekir Metro Durağı
Yeni Mahalle Metro Durağı
Karadeniz Mahallesi Metro Durağı
Tekstilkent Metro Durağı
Yüzyıl Metro Durağı
GöztepeMetro Durağı
Mahmutbey Metro Durağı

Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının ilk etabı olan M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Hattı İstanbul’un ikinci sürücüsüz metro hattı olacak. Hattın personelleri de özel olarak eğitildi.

M7 metrosunun tamamen açılmasıyla entegre olacağı yerler ise şu şekilde:

M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattı ve metrobüs işletmesi (Mecidiyeköy durağı)
T5 Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı (Alibeyköy durağı)
T4 Topkapı-Mescidi Selam tramvay hattı (Karadeniz Mahallesi durağı)
M3 Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir metro hattı (Mahmutbey durağı)

Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? Google News’te NTV‘ye abone olun.

Abone Ol

NTV EKİBİ METRODA CORONA VİRÜS ÖNLEMLERİNİ GÖRÜNTÜLEDİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir