Avrupa’da Artan İslam Düşmanlığı

SETA Rapor yayınladı

İslamofobi’nin Avrupa’daki Müslümanların gündelik yaşamlarında daha görünür hale geldiği vurgulanan raporda, “Bugün gelinen noktada, İslamofobi artık Müslümanlara yönelik sadece retorik bir nefret söylemi olma eşiğini çoktan aştı ve okul, iş yeri, cami, toplu taşıma araçları ve sokakta Müslümanlara yönelik fiziki saldırılarda kendini gösteren somut bir düşmanlık halini almıştır” ifadelerine yer verildi. 

Raporda yer verilen bir araştırma ise Müslüman ülkelerden gelen göçmenlere karşı Avrupa kamuoyunun tepkisini gözler önüne seriyor. Araştırma kapsamında Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Polonya, İspanya ve Birleşik Krallık’taki katılımcılara “Müslüman göçmenler başta olmak üzere yeni göç dalgaları engellenmeli” ifadesi sunulmuş ve araştırma kapsamındaki katılımcıların Polonya’da yüzde 71’i, Avusturya’da yüzde 65’i, Almanya’da yüzde 54’ü, İtalya’da yüzde 51’i, Birleşik Krallık’ta yüzde 47’si ve İspanya’da yüzde 41’i bu ifadeyi desteklemiş. 

Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA)  tarafından hazırlanan  “Avrupa İslamofobi Raporu”nun ikincisi yayınlandı. Irkçılık ve İslamofobi gibi farklı alanlardaki 31 uzman tarafından hazırlanan rapor, 27 ülkeyi kapsıyor. 2016 Raporu’nda ortaya çıkan bulgulara göre eğitim, istihdam, medya, siyaset, yargı ve internet gibi farklı alanların tamamında İslamofobi ciddi ve gözle görülür bir artış gösteriyor. 2015 raporundan bu yana İslamofobi ile mücadelede çok az ilerleme kaydedildiğinin altı çizilen raporda, 2016 yılında Avrupa’da demokrasi ve insan haklarının gün geçtikçe daha da kötüye gittiği dile getiriliyor. 

AVRUPA’DA İSLAM KARŞITI GÖSTERİLER NEDEN YÜKSELİŞTE?
Bunun en belirgin yanıtı IŞİD. Özellikle 2014’ün ikinci yarısından itibaren Ortadoğu’daki IŞİD terör örgütünün yaptığı terörist eylemler Batı’da tüm Müslümanların üzerine fatura edilecek şekilde lanse edilmesi, Avrupa’da islam karşıtı hareketlerin yeniden yükselişe geçmesine neden oldu.

SEBEP IŞİD Mİ?
İslam Karşıtı düşünceye gerekçe olarak IŞİD’i öne sürüyorlar. Ama aslında IŞİD’ın terör eylemleri Batı medyasında her gün ince ince işlendi. Son aylarda bakın İngiliz ve Amerikan gazetelerine, IŞİD’la ilgili yapılan haberlere, resmen “Müslümanlar geliyor kaçın” tarzında bir üslup edindiler. IŞİD terör yaptı, Batı medyası ise o terörü kendi halkına “işte Müslümanlar” diye lanse ederek yayınladı.

AVRUPA’DA İSLAM KARŞITLIĞI NE ZAMANDAN BERİ VAR?
Aslında biz bugün olup bitene bakıyoruz ama bunun öncesi de var. Özellikle 11 Eylül 2001 sonrası islamifobia düşüncesinin Avrupa ve Amerika’da insanlar üzerinde benimsetilmesi, bugün yaşananların ve yarın yaşanabileceklerin bir alt yapısıydı. Zira 11 Eylül sonrası Batı’da Müslümanları El Kaideci olmakla suçladılar şimdi de tüm islam dünyasını IŞİD’la karalıyorlar.

SADECE CAMİLER Mİ HEDEF ALINIYOR?
Avrupa’da camiler direk hedef olarak görülüyor. En kolay saldırılabilecek yerler. Bunu Filistin’de aşırı sağcı Yahudi örgütler de yapıyor. Ama islam karşıtı hareketler sadece camilerle değil islamiyetin tüm kutsal ögelerine de saldırılar yapılıyor. Hatırlayın 11 Eylül sonrası süreçte Hazreti Peygambere hakaret içeren karikatürler, özellikle Danimarka’da yapılan provakatif eylemler, bu tür saldırılar yapıldı dinimize. Ve hepsi provakasyon içeriyor.

AVRUPA NEDEN ENGELLEMİYOR BU SALDIRILARI?
Karikatür eylemlerinde ifade özgürlüğünün altına sığındılar. Bununla birlikte Hollanda başta olmak üzere her ülkedeki aşırı sağcı grupların Müslümanlara yönelik tahrikleri her dönemde devam etti. Hollandalı siyasi lider Wilders’in islama yönelik hakaretleri, buna yapılan destek, hep provakasyon içeriyordu. Avrupa aslında islam karşıtı düşünceyi kendi eliyle körüklüyor.

PEGIDA’NIN ARKASINDA KİMLER VAR?
PEGIDA şu an adı en çok duyulan islam karşıtı örgüt. Aslında bunları ırkçı olarak tanımlamak gerek. Çünkü IŞİD ya da El Kaide bahanesiyle tüm Müslümanları hedefe koyuyorlar. Özellikle Almanya’da PEGİDA’nın faaliyetleriyle medyanın paralel çalıştığı görülmekte. Bu konuda çok ciddi ithamlar var. PEGİDA’nın Bild gazetesiyle bağlantısı olduğu biliniyor. PEGİDA’nın kurucusu Lutz Bachmann’ın Bild’in sahibi Axel Springer Verlag ile ortak çalıştığı iddia ediliyor. Örgüt sadece Almanya’da değil toplam 8 ülkede ve 39 şehirde etkin durumda.

IŞİD’İN BİR PROJE OLDUĞU ASLINDA ORTAYA ÇIKIYOR?
Tüm bu yaşananların IŞİD kaynaklı olması, IŞİD’in hangi amaçla kimler tarafından ortaya çıkarıldığı ve nasıl kullanıldığını da gösteriyor aslında. IŞİD bir yandan Ortadoğu’da Müslümanlara yönelik direk eylemler yaparken diğer yandan da tüm Müslümanları zan altında bırakmak suretiyle Avrupa’da islam karşıtı düşünceyi son sürat harekete geçirmiş durumda. Avrupa’daki ırkçı oluşumun da istediği bu zaten, onlar IŞİD bahanesiyle tüm Müslümanları aynı kefeye koyup, terörist ilan ediyor, terör faaliyetini gerekçe gösterip, aslında kendileri direk bir terör olayının başrolünü üsleniyorlar.

OYSA KURAN-I KERİMİN KAFİRUN SURESİNDE NE BUYRULUYOR?

Bismillahirrahmanirrahim
“Rahman ve rahim olan Allah’ın Adıyla”

Gul yâ eyyuhel kâfirûn
“De ki: Ey kâfirler!”

Lâ a’budu mâ ta’budûn
“Ben sizin taptıklarınıza tapmam”

Ve lâ entum âbidûne mâ a’bud
“Benim taptığıma da sizler tapmazsınız”

Ve lâ ene âbidun mâ abedtum.
“Ben de sizin taptığınıza tapacak değilim”

Ve lâ entum âbidûne mâ a’bud
“Benim taptığıma da sizler tapmıyorsunuz”

Lekum dînukum veliye dîn.
“Sizin dininiz size, benim dinim banadır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir